Latarka o dużym zasięgu

Latarka o dużym zasięgu daje nam duże możliwości oświetlania terenu. Może okazać się bardzo przydatna w wielu aspektach, czy to podczas biwaków, wspinaczek czy pieszych wycieczek. Można by wymieniać i wymieniać. Jednak skupmy się na konkretach. Taka latarka daj nam możliwość oświetlenia bardzo dużego terenu, z czego możemy skorzystać nie tylko my, ale też nasi towarzysze. Warto dokładnie przyjrzeć się temu gadżetowi.

Latarka o dużym zasięgu to sprzęt, który powinien mieć każdy. Z pewnością może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli nie wiecie jak działa, jakie jest jej znaczenie czy zastosowanie lub chcecie się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, koniecznie zostańcie z nami! Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Czym wyróżnia się latarka o dużym zasięgu?

Latarka o dużym zasięgu to bardzo mocny gadżet, który stosują głównie profesjonaliści podczas wypraw, choć wcale nie jest powiedziane, że nie mogą jej stosować również amatorzy. Taki sprzęt wyróżnia to, że posiada on dużą ilość lumenów. Zwykle ilość światła odczytujemy poprzez ilość watów (W). Jednak patrząc na to, jak świat idzie do przodu, współcześnie do tego typu mocnych sprzętów używa się Sl, a są to lumeny. Dzięki temu mamy ściśle określone, jak silne światło będzie emitowane. W przypadku dużej odległości musi być ono na prawdę mocne.

Latarka o dużym zasięgu
Latarka o dużym zasięgu / Cena, opinie, ranking

Jaką latarkę o dużym zasięgu wybrać i kupić?

Jeśli zamierzamy zakupić latarkę o dużym zasięgu, zastanówmy się, co będzie dla nas ważne i co będzie nam potrzebne. Warto sprawdzić, co oferują różni producenci, a oto kilka najważniejszych jej elementów:

  • parametry,
  • tryby pracy,
  • materiał,
  • zabezpieczenia,
  • zasilanie.

Parametry latarki o dużym zasięgu

Jeśli szukamy wygodnej latarki o dużym zasięgu, w tym wypadku warto zwrócić uwagę na jej kształt. Jeśli zależy nam na dużym oświetlonym polu raczej nie mamy co liczyć na małe gabaryty. Dlatego powinna być dobrze dopasowana do dłoni, aby było nam wygodnie ją utrzymać. Zwykle takie modele są dość duże. Warto wybrać taki model, którego rączka jest pokryta antypoślizgowym materiałem. Wtedy mamy pewność, że nie wyślizgnie nam się z rąk. Jeśli chodzi o mniejsze, to są one mocowane do broni. Dlatego są dedykowane głównie myśliwym czy służbom mundurowym.

Zobacz: LATARKA DO 100 ZŁ

Tryby pracy latarki o dużym zasięgu

Niektóre modele latarki o dużym zasięgu oferują różne tryby pracy. Wtedy możemy dopasować strumień światła do własnych potrzeb i panujących warunków. Przykładem może być tryb oszczędzania baterii, w przypadku, gdy nie potrzebujemy aż tak dużej ilości światła. Jest także tryb pulsującego światła. Dzięki niemu mamy narzędzie do samoobrony. Zaawansowane latarki o dużym zasięgu osiadają tryb SOS, który umożliwia wezwanie pomocy poprzez alfabet Morse’a. Wszystkie tryby wydają się bardzo przydatne.

Materiał latarki o dużym zasięgu

Zwykle latarka o dużym zasięgu będzie używana w trudnych warunkach. Dlatego warto wybrać taki materiał, który będzie zarówno wytrzymały, jak i wodoodporny. Tego typu sprzęt nie może się zepsuć, gdy przez przypadek wypadnie nam z rąk. Dlatego zwykle jej materiał wykonania to stopy metali. Obudowa powinna też być odporna na różne temperatury, w końcu będziemy jej używać w różnych porach roku. Jak już wspomnieliśmy ważna jest wodoodporność, dzięki czemu latarka o dużym zasięgu będzie mogła być używana w deszczu czy śniegu. Obudowa powinna być tak zaprojektowana, by nie przepuszczać wody.

Zabezpieczenia latarki o dużym zasięgu

Każda latarka o dużym zasięgu ma zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem np. w plecaku. W innym przypadku moglibyśmy niechcący doprowadzić do rozładowania akumulatora czy zniszczenia a nawet pożaru. To w końcu duża moc światła. Dlatego zwracajmy uwagę na zabezpieczenia.

Jaka latarka o dużym zasięgu
Jaka latarka o dużym zasięgu – sprawdź ceny, opinie i ranking

Zasilanie latarki o dużym zasięgu

Wiele latarek o dużym zasięgu ma zasilanie bateriami AA, jednak jest to bardzo krótkotrwałe rozwiązanie. Najlepiej zdecydować się na modele, które mają wbudowane akumulatory. Wystarczy co jakiś czas je ładować, a ich moc wystarczy na na prawdę długo. Jednak musimy kontrolować jej poziom naładowania. Jeśli będziemy korzystać z pełni funkcji, szybko może się rozładować.

Zastosowanie latarki o dużym zasięgu

Latarka o dużym zasięgu może mieć wiele zastosowań, o czym już nieco wspomnieliśmy wyżej. Mogą z niej korzystać profesjonaliści, ale i amatorzy, każdy, kto potrzebuje dużej ilości światła. Zwykle jednak wybierają ją osoby, które zwiedzają opuszczone miejsca jak budynki, jaskinie, lasy itd, aby mieć jak najdalsze pole widzenia, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. Ale to także sprzęt, który przydaje się na wyprawy off-roadowe. Zwłaszcza, gdy jazda trochę się przeciągnie i robi się już ciemno. To także gadżet dla osób wybierających się na biwak czy survival. W tym drugim przypadku wiele czynności wykonuje się nocą np. biegi na orientacje w lesie lub poruszanie się po trudnym terenie z dala od cywilizacji. Latarka o dużym zasięgu przydaje się na nocnych polowaniach a szczególną funkcję pełni dla służb mundurowych.

Zobacz: NAJLEPSZA LATARKA DO 200 ZŁ

Zasięg latarki o dużym zasięgu

Latarka o dużym zasięgu, jak sama nazwa wskazuje oferuje nam oświetlenie dużego pola. W końcu korzystają z niej wymagający użytkownicy. Dlatego zasięg przekracza aż 500 m! Zwykle możemy zmieniać ogniskową, dzięki czemu uzyskujemy wydłużenie lub skrócenie zasięgu, w zależności od sytuacji, warunków atmosferycznych itd. Jeśli skrócimy zasięg, mamy krótszy strumień światła, ale za to uzyskujemy większe rozproszenie. Wydłużając zasięg, strumień światła będzie wtedy bardziej skupiony. Ale dzięki temu światło sięgnie dalej.

Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od wielu czynników. Oto kilka z najważniejszych:

  1. warunki atmosferyczne np. mgła, deszcz, przejrzyste pole widzenia,
  2. zadymienie,
  3. teren np. górzysty, płaski, zarośnięty, itd.

Najlepsza latarka o dużym zasięgu

Gdzie kupić latarkę o dużym zasięgu?
Dobra latarka o dużym zasięgu jest do kupienia w każdym stacjonarnym sklepie np. z akcesoriami militarnymi. W internecie też jest duży wybór. Do znanych producentów możemy zaliczyć: Varta, Fenix, Makita, Energizer, Hama, Bosch i inni.

Najlepsza latarka o dużym zasięgu
Najlepsza latarka o dużym zasięgu

Cena latarki o dużym zasięgu

Latarka o dużym zasięgu kosztuje nieco więcej, niż przeciętna. Ich ceny rozpoczynają się już od 100 zł w górę. Te najdroższe modele mogą sięgać nawet do 300 zł. Wszystko zależy od tego, jaką moc wybierzemy.

Zobacz również: LATARKA DO 300 ZŁ

Latarka o dużym zasięgu – opinie

Nie każdy potrzebuje latarki o dużym zasięgu, jednak wiele osób uważa, że warto mieć w zapasie choć jeden taki model. Może się przydać w najmniej odpowiednim momencie. A co Wy o tym sądzicie? Jakie jest Wasze zdanie – jesteście zwolennikami czy przeciwnikami? Macie w swoim schowku choć jeden model? A może korzystacie z watowych latarek? Koniecznie dajcie znać! Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!

Latarka o dużym zasięgu / Ranking najlepszych

Jeśli szukacie konkretnych rozwiązań i nie chcecie przeszukiwać czeluści internetu – dobrze trafiliście! Mamy specjalnie dla Was ranking najlepszych latarek o dużym zasięgu. W zestawieniu znajdziecie tylko polecane produkty. Warto sprawdzić i wybrać coś dla siebie!

Dodaj opinie na forum