Latarka z paralizatorem

Latarka z paralizatorem sprawdzi się w wielu sytuacjach. Producenci urządzeń służących do samoobrony wciąż oferują nowe rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo użytkownika, ale także są doskonale ukryte i poręczne.

Jednym z takich urządzeń bez wątpienia jest latarka z paralizatorem.

Jak działa taki sprzęt? Czy jego posiadanie jest legalne? Jaki efekt daje użycie paralizatora i jakie należy znać przepisy i ograniczenia w tym zakresie?

Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście latarki z paralizatorem.

Latarka z paralizatorem Ranking
Jaka Latarka z paralizatorem?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest latarka z paralizatorem?

Latarka z paralizatorem to, jak mówi sama nazwa, urządzenie łączące w sobie funkcje latarki oraz paralizatora. Dobre latarki mogą pozwalać na użycie różnego natężenia światła, a także funkcję „Strobe”, dającą mocne, pulsujące światło, którym napastnik może zostać oślepiony. W przypadku, gdy próba jego oślepienia nie zadziała, możemy zastosować wbudowany w latarkę paralizator.

Czy latarka z paralizatorem jest legalna?

Latarki z paralizatorem są legalne. Zgodnie z artykułem 9 Ustawy o broni i amunicji przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej nie wymagają specjalnego zezwolenia. Wyjątkiem zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia jest sytuacja, kiedy średnia wartość prądu w obwodzie urządzenia przekracza 10 mA. Aby kupić latarkę z paralizatorem, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Latarka z paralizatorem
jaka latarka z paralizatorem najlepsza? Gdzie kupić? Jaka cena? Sprawdź ranking!

Jak działa latarka z paralizatorem?

Paralizator generuje impulsy elektryczne o wysokim napięciu, a jednocześnie niskim natężeniu. Porażenie nim napastnika powoduje skurcze, zwiotczenie i ból mięśni. W ten sposób napastnik – bez żadnych trwałych obrażeń – pozostaje obezwładniony na około 10-15 minut. Prąd pochodzący z paralizatora działa tylko na mięśnie napastnika i nie przechodzi na osobę, która się broni. Paralizatory w latarkach działają nawet przez grube ubranie.
Zobaczmy, jak dokładnie działa paralizator na napastnika.

Efekty użycia latarki z paralizatorem

Efekty działania latarki z paralizatorem zmieniają się w zależności od tego, przez jak długi czas następuje rażenie prądem.

  1. Porażenie krótkie, trwające pół sekundy, powoduje skurcze, zwiotczenie i bóle mięśni oraz lekki szok.
  2. Porażenie średnie, trwające od 1 do 3 sekund, wywołuje u napastnika utratę orientacji i bardzo krótki wstrząs.
  3. Porażenie pełne, trwające od 4 do 5 sekund, powoduje utratę orientacji oraz szok mogący trwać kilka minut.

Skuteczność paralizatora w latarce uzależniona jest od grubości odzieży, jaką ma na sobie napastnik oraz od grubości jego tkanki tłuszczowej.

Ważne informacje dotyczące latarek z paralizatorem

Latarka z paralizatorem to urządzenie, którego należy używać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

  • Nie wolno używać ich przeciw dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciąży oraz osobom chorym na serce.
  • Nie wolno ich używać na metalowych przedmiotach.

Nie należy też wytwarzać łuku elektrycznego przez dłużej niż 5 sekund. W przeciwnym wypadku można spowodować uszkodzenie paralizatora.

Obrona konieczna z użyciem latarki z paralizatorem

Oczywiście nie możemy wiedzieć tego, czy napastnik jest na przykład chory na serce. W przypadku, gdyby osoba taka doznała uszczerbku na zdrowiu lub nagle zmarła, sąd bierze pod uwagę fakt, iż ofiara broniła się zgodnie z prawem i nie mogła wiedzieć o chorobie. Każda sytuacja obrony z paralizatorem poddawana jest indywidualnej analizie, nie istnieją ścisłe granice obrony koniecznej.

Jaką latarkę z paralizatorem wybrać i kupić?

Latarki z paralizatorem różnią się przede wszystkim mocą rażenia napastnika, ale także wielkością, czasem i rodzajem zasilania, czasem działania, jasnością latarki czy też wytwarzanym napięciem.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku ważniejszym parametrom.

Zobacz jaka działa latarka do 300 zł.

Latarka z paralizatorem 20 000 W

Latarka z paralizatorem 20 000 W w zupełności wystarczy do samoobrony. Pozwala ona na skuteczne obezwładnienie napastnika.

Latarka z paralizatorem 50 000 W

50 000 W to moc, która zadziała nawet w przypadku napastnika ubranego w grube warstwy ubrań i o znacznej tkance tłuszczowej.

Latarka z paralizatorem 75 000 W

Latarki z paralizatorem o mocy 75 000 W to najmocniejsze urządzenia tego typu. W krótkim czasie obezwładnią napastnika ubranego w grube ubranie i z dużą tkanką tłuszczową.

Czas ładowania latarki z paralizatorem

Pierwsze ładowanie latarki z paralizatorem powinno zwykle trwać 12 godzin, co przedłuży żywotność baterii. Kolejne ładowania trwają najczęściej od 4 do 5 godzin.

Jaka latarka z paralizatorem
Jaka latarka z paralizatorem

Rodzaje zasilania w latarkach z paralizatorem

Latarki z paralizatorem mogą być zasilane zwykłymi bateriami lub ogniwami. Ogniwa zapewniają dłuższą pracę urządzenia, a także są bardziej odporne na działanie niskich temperatur. W sklepach znajdziemy też latarki zasilane akumulatorowo – w tym wypadku warto wybrać model z akumulatorem wymiennym, ponieważ nie zawsze mamy możliwość naładowania stałego akumulatora.

Dodatkowe funkcje w latarkach z paralizatorem

Latarki z paralizatorem mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak wspomniany już tryb „Strobe”. Godnymi uwagi są także funkcje z emisją odstraszających dźwięków oraz podświetlany ekran, na którym wyświetlają się informacje na temat trybu pracy czy też stan naładowania baterii.

Ile kosztuje dobra latarka z paralizatorem?

Cena latarek z paralizatorem

Cena latarek z paralizatorem jest dość zróżnicowana i zależy zarówno od jakości sprzętu, jak i dodatkowego wyposażenia. Najtańsza latarka z paralizatorem kosztuje około 20 złotych, natomiast cena najdroższej sięga 300 złotych.

Gdzie kupić latarkę z paralizatorem? Lista producentów

Latarki z paralizatorem można kupić zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach z militariami. Popularni producenci tego sprzętu to między innymi Olight, Mace, C. F. L., Security Equipment Corporation.

Opinie o latarkach z paralizatorem

Stosowałaś/stosowałeś już latarki z paralizatorem? Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, powiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do zamieszczania swoich opinii i wskazówek w komentarzach!

Latarki z paralizatorem / Ranking najlepszych

Szukasz najlepszej dla siebie latarki z paralizatorem? To świetnie! Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem, w którym zawarliśmy najchętniej obecnie kupowane modele wraz z porównaniem danych technicznych i cen.

Latarka z paralizatorem
Latarki
Ranking najlepszych >>>

Dodaj opinie na forum